Slovo na cestu

Koloským 3:1-25

Základy křesťanského života

1A tak všichni, kdo jste byli s Kristem probuzeni k novému životu, zaměřte se cele tam, kde Kristus vládne se svým Otcem. 2To ať vás zaměstnává, a ne pozemské starosti. 3Svoje já jste nechali zemřít, a to, co nyní žije, má v ruce Kristus. Jste tedy v rukou Božích, i když to navenek není vidět. 4Až Ježíš přijde na zem viditelně, tato skrytá skutečnost se zaskví před zraky všech.

Cesta k dokonalosti je otevřená

5-6Odsekněte proto všechny kořeny, které vás dosud spojují s hříchem. Sexuální nevázanost, mravní zkaženost, oplzlost a náruživost vyvolávají Boží hněv, stejně jako chamtivost, která v podstatě zbožňuje majetek. 7Takový byl kdysi i váš způsob života, 8ale nyní odložte zlobu, nenávist, urážky a pomluvy. 9Neoklamávejte jeden druhého; lež a neupřímnost provázely váš starý život. 10-11Zřekněte se svých dřívějších zvyků a dejte se přetvořit Bohem, abyste byli jemu podobní a plnili jeho vůli. Na všechno se budete dívat jinak: nebude pro vás podstatné, jakého je kdo původu, národnosti, jak je bohatý, v jakých tradicích vyrostl, jaké má vzdělání, postavení a nevím co ještě. Bude-li vám Kristus vším, zastíní všechno ostatní.

Pravidla vztahů v rodině i na pracovišti

12Bůh vás miluje a vybral si vás pro sebe. Dokazujte to soucitností, přívětivostí, skromností. Buďte pokorní, trpěliví a snášenliví. 13Odpouštějte si navzájem, co máte proti sobě; vždyť i vám Bůh odpustil. 14Především prokazujte lásku, ona je poutem nejdokonalejším. 15Ať ve vašem srdci nakonec vždy zvítězí Kristův pokoj, jak to má být u těch, které on spojil. A nezapomeňte na vděčnost.

16Mějte stále na paměti Kristovo učení; jeden druhému pomáhejte k jeho lepšímu pochopení a vzájemně se moudře napomínejte. Z vděčného srdce zpívejte Bohu písně k jeho oslavě. 17Všechno, co činíte a mluvíte, dělejte tak, jak by to na vašem místě dělal Kristus.

18Ženy podřizujte se svým mužům, jak se na křesťanky sluší. 19A vy, muži, své ženy milujte a nejednejte s nimi jako se služkami.

20Děti, poslouchejte ve všem své rodiče, tak se to líbí Pánu. 21A vy, otcové, nebuďte ke svým dětem nespravedliví, aby se vám neodcizily.

22Vy, podřízení, mějte v úctě své představené. Svoje povinnosti plňte ochotně, ne jenom když jste sledováni. 23Pracujte opravdově, ne na oko pro lidi, ale jako pro Pána. 24Vždyť také od něho dostanete konečnou odměnu, podíl na jeho království. Vaším skutečným Pánem je přece Kristus. 25A konečně – každý kdo se dopouští křivdy, dočká se odplaty, ať je to kdo chce. U Boha nemá nikdo protekci.

New Serbian Translation

Колошанима 3:1-25

Христос – наш живот

1Дакле, ако сте васкрсли с Христом, тражите оно што је горе, тамо где Христос седи с десне стране Богу. 2Мислите на оно што је горе, а не на земаљске ствари. 3Ви сте, наиме, умрли и ваш живот је сакривен с Христом у Богу. 4А када се појави Христос, ваш живот, тада ћете се и ви с њим појавити у слави.

Нови живот у Христу

5Зато, усмртите оно што је земаљско у вама: блуд, нечистоћу, страст, злу жељу и похлепу, која је врста идолопоклонства. 6Због таквих ствари долази Божији гнев на оне који су непокорни. 7Некада сте и ви живели у тим гресима. 8Али сада се отарасите свега: гнева, срџбе, злобе, вређања, простоте из свог говора! 9Не лажите један другога, јер сте свукли са себе старог човека са свим његовим делима, 10и обукли се у новог човека, који се обнавља ради правог познања Бога према лику свог Творца. 11И ту нема више ни Грка ни Јеврејина, ни обрезаног ни необрезаног, ни варварина ни Скита, ни роба ни слободњака, него је све Христос и он је у свима.

12Обуците се, дакле, као свети изабраници Божији, као његов мили народ, у милосрђе, доброту, смерност, кроткост, стрпљивост. 13Подносите једни друге. Праштајте једни другима када вам неко учини нажао. Како је Господ опростио вама, тако и ви опраштајте једни другима. 14На све то обуците на себе љубав, која све то држи у савршеном јединству.

15Мир Христов нека влада у вашим срцима, на који сте позвани у једном телу. Будите и захвални. 16Нека Христова реч богато обитава у вама. Поучавајте се и опомињите сваком врстом мудрости. Са захвалношћу у срцима певајте псалме, химне, и духовне песме. 17И што год чините, било речју или делом, све чините у име Господа Исуса, захваљујући Богу Оцу по њему.

Нови живот – нове дужности

18Жене, покоравајте се мужевима, како приличи животу са Господом.

19Мужеви, волите своје жене и не будите груби према њима.

20Децо, слушајте своје родитеље у свему, јер је то угодно Господу.

21Очеви, не раздражујте своју децу, да не постану малодушна.

22Робови, у свему слушајте своје земаљске господаре, не само док вас они посматрају, да бисте задобили њихову наклоност, него искрена срца, из богобојазности према Господу. 23Све што радите, радите целим срцем, као за Господа, а не за људе, 24знајући да ћете од Господа примити као награду оно што вам је он припремио. Христу Господу служите! 25А сваки неправедник ће бити кажњен за неправедне ствари које је учинио, без обзира ко је ко.